Amikor útjára indítottam a blogomat, megfogadtam, hogy a különböző cégek aktivitásai negatív értelemben nem kerülnek a célkeresztembe. Most is igyekszem elkerülni azt, hogy ebbe a hibába essek, sokkal inkább egy aktivitáson keresztül szeretnék bemutatni egy modellt, mely részben képes arra, hogy aktivitásunkról eldöntsük, sikeres volt-e vagy sem.
Sokak által az utóbbi idők legsikeresebb magyar FB kampányának titulált Fressnapf aktivitásról beszélek, amely néhány hét alatt 200 000 like-ot szerzett. Akik esetleg nem ismernék a rendszert: a Fressnapf (kisállat eledel és kiegészítő kiskereskedelmi lánc) pályázatot hirdetett a legszebb kisállat címért: nevezheted az állatkádat (természetesen előtte like-olnod kell a Fressnapf oldalt), majd pedig arra buzdítod az ismerőseidet, hogy szavazzanak az állatkádra- amit persze, csak úgy tehetnek meg, hogy ha like-olják a Fressnapf oldalt. Logikus, egyszerű rendszer, jó ötlet, még akkor is, ha egyébként a Facebook szabályaival ellentétes is, de nem ez a lényeg az én szemszögemből.
Sokkal inkább az, hogy pontosan mit is sikerül ennek a „legsikeresebb magyar FB kampánynak” elérni ezzel az aktivitással, illetve sikeres-e egyáltalán?
A HMH modell szerint a válasz: NEM. A modell ugyanis azt mondja, egy aktivitás a következő három mentén ítélhető meg:
HÁLÓZAT: azaz a hálózat nagysága
MEGSZÓLÍTÁS: azaz, a célcsoportom hány tagja jelenik meg a hálózatomban
HOZZÁSZÓLÁS: a célcsoportból hálózat tagjai mennyire aktívak, tehát mennyi hozzászólást generálnak a csoportomban
Nézzük, hogyan lehet ezt értelmezni a Fressnapf aktivitás esetében: a HÁLÓZAT mérete példás, átlépte a kétszázezres like- számot- de kikből is? Az tiszta, hogy akik felteszik a kisállatukat a cím megszerzésének reményében, van kisállatuk. De akik csak szavaznak rájuk, nagy eséllyel nem rendelkeznek kisállattal. Tehát mennyire lesz releváns számukra az, ha az aktivitást követően a Fressnapf valamilyen akciójukkal megszólítja őket? Tehát MEGSZÓLÍTÁS szempontjából már kicsit borúsabb a kép. A HOZZÁSZÓLÁS részét most még nehéz lenne megítélni, de mivel a modell második összetevője egy szóval rossz értéket produkál, nem csodálkoznék, ha a legsikeresebb kampány közössége fél év múlva gyakorlatilag eltűnne aktivitás szempontjából… hacsak nem változtatnak a stratégiájukon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése